Experimentální zařízení

 Experimentálními zařízeními demonstruje 3D Systems své vývojové aktivity. Možná se v budoucnu zařadí do běžné nabídky

Již na výstavě CES 2014 byl k vidění ChefJet – 3D tiskárna, která tiskne z karamelizovaného cukru krásné a chutné barevné zákusky (řekněme cukrátka). Od té doby vývoj této
experimentální tiskárny značně pokročil, avšak stále není jisté, zda bude zařazena do výrobního programu. 3D Systems na CES 2016 však v profesionálně produkční kategorii předvedl nový koncept tiskárny technologie SLA (StereoLitografie) 

ChefJef

...mailem zaslaná STL jsou vlastně cukrovinky, které zítra budeme podávat na oslavě...

Již několik let prezentuje 3D Systems technologii 3D tiskárny s pracovním názvem ChefJet tisk karamelizovaným cukrem. Výsledkem jsou neuvěřitelně chutné a barvami lákající cukrátka. Bezpočet videí lze shlédnout ale ochutnat vytištěné „modely“ – tj. jen doménou několika málo výstav https://www.youtube.com/watch?v=_I8mmTx4PaQ. Grafici a designéři se předhánějí ve vývoji rostodivných tvarů a barev. Ač je tato technologie již více než 2 roky v experimetálním režimu, nelze odhadnout, kdy se dostane do produkce – do výroby. Shlédněte video a nechte si zdát o budoucnosti, kdy si mailem objednáte zákusek. Tato budoucnost je čas, který lze určit jako zítra, za rok nebo ještě možná déle.

chefjetpro

 

Experimentální SLA

Zapomeňte na hodiny tisku, bude to hotové do dvaceti minut!!

Přes všechny přínosy 3D tisku může být jeho slabinou čas. Mnohdy si sebemenší model vyžádá hodiny tiskového času. Na CES 2016 však 3D Systems prezentoval koncept tiskárny SLA (StereoLitografie), který ubere této slabině jeden řád. To co se běžně tiskně dvě hodiny, vytiskl tento koncept za méně než patnáct minut. Jak je to možné? Inovací je více. Hlavním inovátorem je zcela nový materiál – pryskyřice, která má však zcela adekvátní vlastnosti současných materiálů jako je přesnost, pevnost a stálost. Druhým inovačním faktorem je přirozeně způsob vytvrzování. Na uvedeném videu můžete sledovat úchvatnou rychlost tisku. Robotické rameno, které zastupuje tiskovou mechaniku, nejprve vezme tiskovou podložku, pak jí vloží do vaničky s tiskovým materiálem (pryskyřicí). Následně je zahájen vytvrzovací proces jednotlivých vrstev v takové rychlosti, že i v reálném čase lze pozorovat, jak rameno pozvolna „vytahuje“ z lázně vytištěný objekt. Po ukončení tisku se ještě objekt opláchne od uvíznutých zbytků pryskyřice, robotické rameno se pochlubí svým výtvorem a „zaparkuje“ jej do připraveného lože. Následně se proces opakuje. Podívejte se na video:
https://www.youtube.com/watch?v=PG9nti_A08Y